Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 09.00 - 19.00

Hafta Sonu: 10.00 - 16.00

Çağrı Merkezi : 444 9 069
E-mail: info@egeturnakliyat.com.tr

Ofis Taşıma

Ofis taşımacılığı günümüzde ayrı bir sektör olmaya aday bir nakliye koludur. Genelde evden eve nakliyat firmaları tarafından verilmekte olan ofis taşıma işlemi uzmanlık ve profesyonellik gerektiren bir taşıma işlemidir. Firmamızda ofis taşımacılığı için özel bir ekip oluşturarak sektöre farklı bir bakış açısı getirmiştir. Birçok kurumun ofis nakliye işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren firmamız, geniş referans ağı ile sektörün en iyi 5 firması arasında yer almaktadır.

Her ne kadar tüm evden eve nakliyat firmaları ofis taşıma hizmeti verse de bu işlem için konusunda tecrübeli çalışanları olan, ofis taşımacılığı deneyimi olan bir firma ile taşınma işlemini gerçekleştirmek sizlere daha büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü ofisler ev taşımaya göre daha fazla sayıda personel gerektiren, koordineli çalışılması gereken ve en önemlisi mobilya de-montaj ve montaj işlemlerini gerçekleştiren montör elemanlarının bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekmektedir.

İstanbul İzmir Arası Ofis Taşımacılığı

İstanbul İzmir Arası Ofis Taşımacılığı

İstanbul ve İzmir arası ofis taşımalarınız olduğunda şüphesiz firmamızdan teklif almadan karar vermemenizi tavsiye ederiz. Geniş araç filomuz ve tecrübeli personel kadromuz ile sizlere hizmet vermekten gurur duyarız.

Ofis taşımacılığında hangi hizmetleri sunmaktayız.

1- Mobilyaların de-montaj ve montajı
2- Dolap içlerindeki klasör ve dosyaların kolilenmesi
3- Elektronik eşyalarının paketlenip kolilenmesi
4- Tüm mobilyaların havalı naylon ile paketlenmesi
5- Kapalı ve reklam logolu araçlarla taşıma

Sizlerde İstanbul İzmir arası gerçekleşecek ofis nakliye işlemlerinizde Referanslarımızı inceleyerek bizimle çalışabilirsiniz.

İster İstanbul, isterseniz İzmir ofisimiz ile görüşebilir, nakliye planlaması için ekspertiz isteyebilir ve akabinde teklifimizi onaylayarak sorunsuz ve rahat bir taşıma işlemi gerçekleştirmenin keyfini yaşayabilirsiniz.