İstanbul İzmir Nakliyat Fiyatları

Nakliyat Fiyatları

İstanbul İzmir Nakliye fiyatları hakkında daha önce birçok makale yazdık ve hala da yazmaya devam ediyoruz. Amacımız ev eşyasını taşımak isteyen tüketicilerin bilinçlenmesi ve doğru tercihlerde bulunmasıdır. Ülkemizde veya dünyanın herhangi bir ülkesinde evden eve nakliyat sektöründe yaşanan %100 ve hatta %200 fiyat farklılıklarının olduğu bir başka sektör var mıdır? Bu soruya eminim sizlerde hayır cevabını veriyorsunuzdur.

Birçok tüketici bu fiyat farklılığı yüzünden çoğu zaman tercih etmekte zorlanmakta veya tercihte bulunurken dahi bir korku ve telaş içerisinde taşıma günü başına gelebilecekler hakkında fikir yürütmektedir. Nedeni ise maalesef sektör içinde bir denetleme mekanizmasının olmaması ve sermayesi olmayanın dahi sadece bir nakliye kamyonu ile bu işi internet ortamında profesyonel yaptığını iddia etmesi başlar, taşeron ve komisyonculuğa kadar gider.

nakliyat-fiyatlari

İstanbul İzmir Evden Eve Nakliyat Fiyatları

Özellikle şehirler arası ev nakliyelerinde durum gerçekten çok vahim. Tüketici açısından baktığımızda ise durum daha vahim olmaktadır. Aranılan her nakliye firması en iyisi olduğunu ve kendisinden başka diğer nakliye firmalarını kötü hizmet vermekle suçlamaktadır. Bir diğer kafa karıştırıcı durum her firmanın aynı hizmetleri sunmayı sizlere vaat etmesidir.

Durum Neden Bu Kadar Kötü?

Çok basit. Evden eve nakliyat sektöründe internet ortamının %90’ından fazlası korsan ve amatör firmalardan oluşmaktadır. Gerçek anlamda kurumsal ve profesyonel çalışan firmalar deyim yerinde ise bir elin 5 parmağını geçmemektedir. Aradığınız kişi veya firmalar iş alabilmek için çoğu zaman sizlere vermeyeceği hizmetler için dahi sizlere söz vermekte ve anlaşma sağlamak istemektedirler.

Ev taşımak zor ve zahmetli olduğu kadar maliyetli bir işlemdir. Firmaların dönüşümüz boş, müşteri kazanmak için indirimli çalışıyoruz şeklindeki söylemlerine kanmayın. Evet çoğu zaman nakliye firmaları gittikleri şehirlerde dönüş için daha ekonomik fiyata taşıma yapmaktadırlar ama bu rakam hiçbir zaman maliyetinin altında olmaz. Kar payı biraz düşürülür ama zararına da yapılmaz.

Bu yazımızı kaleme almadan önce bizi arayan bir müşterimiz aynen şöyle bir cümle kullandı. ”Yazın taşınacaktım fakat çevremdeki insanlar kışın taşınırsan fiyatlar yarı yarıya düşer.” Bu söylem çok yanlış olmakla beraber kötü bir firma tercihi için etkendir. Neden mi? Nakliye ücretleri kış aylarında yaz aylarına göre biraz daha uygun olur ama hiçbir şekilde %50 düşmez. Neticede taşınacağınız mesafede yakılan yakıt ücreti, işçilik masrafı, malzeme giderleri aynı olmaktadır. Sadece firmalar kışın boş kalmamak için fiyatlarında %10-15 civarında indirime giderler ama bu durum asla %50 olmaz.

Şimdi sizlere tüketiciye telaffuz edilen nakliye fiyatı hakkında biraz bahsedelim. Tüketici yarım kamyon ev eşyasının olduğunu İstanbul’da 5. katta oturduğunu, İzmir’de ise 7. kata taşınacağını ve yaz ayında aldığı rakamın 2.000 TL olduğunu belirtti. Bu durumda şuan düşünülen rakam 1.000 TL olmaktadır.

Şimdi de sizlere bu taşıma için maliyet hesaplaması yapalım. Yükleme için 4, boşaltma için 4 personel çalıştırıldığını düşünürsek 8*100= 800 TL işçilik. İzmir’de asansör kiralama için 200 TL, İstanbul-İzmir arası 800 TL yakıt ücretini yarım kamyon için 400 TL olarak düşürürsek toplam maliyet 800+200+400 = 1.400 TL.

Bu hesaplama sadece 3 kalem gider için yapılmış olup içerisinde bant, koli, paketleme malzemesi, sigorta, personel yol masrafı giderleri hesaplanmamıştır. Taktiri siz değerli müşterilerimize bırakıyorum…

Saygılarımla,

Bayram ÇAÇANOĞLU  Tarih: 28.10.2014